Tarptautiniame ECML seminare – dėmesys gestų kalbos švietimui Europoje

Tarptautiniame ECML seminare – dėmesys gestų kalbos švietimui Europoje

2025 m. gegužės 15–16 dienomis Europos šiuolaikinių kalbų centre (ECML) Grace, Austrijoje, vyko tarptautinis seminaras, skirtas projektui „Unlocking educational opportunities in sign languages in Europe“ (DeafSign).

Renginys subūrė dalyvius iš 25 Europos šalių – ekspertus, politikos formuotojus ir švietimo institucijų atstovus, siekiančius užtikrinti geresnį švietimo prieinamumą įvairaus amžiaus ir skirtingos socialinės padėties kurtiesiems. Lietuvai seminare atstovavo Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centro Gestų kalbos sklaidos ir mokymo skyriaus vedėja Ieva Stelmokienė.

Dalyviai analizavo Europos mastu atliktos apklausos rezultatus – surinkti 204 atsakymai iš 32 valstybių atskleidė, kad daugelyje šalių trūksta aiškaus teisinio reguliavimo ir informacijos apie gestų kalbos mokymosi galimybes kurtiesiems imigrantams. Taip pat pastebėtas žemas pačių kurčiųjų įsitraukimo lygis į sprendimų priėmimą, o kai kuriuose regionuose – pastebėtos esminės paslaugų teikimo spragos.

Pirmąją seminaro dieną diskusijos buvo skirtos gestų kalbos prieinamumui pabėgėlių ir imigrantų kilmės kurtiesiems: aptarti švietimo paslaugų trūkumai, skaitmeninių priemonių naudojimas bei būtinybė kurti CEFR pagrindu grįstus mokymo, vertinimo ir testavimo išteklius. Antrąją dieną dėmesys sutelktas į kurčiuosius vaikus, augančius girdinčiųjų šeimose, bei girdinčius, gimtakalbius gestų kalbos vartotojus – analizuoti ankstyvojo ugdymo iššūkiai, šeimų informavimo svarba.

Seminaro metu vyko aktyvios diskusijos, dalijimasis nacionaline patirtimi, buvo rengiamos rekomendacijos, sisteminami esami ištekliai, analizuojamos teisinės bazės. Pabrėžta, kad būtina įtraukti pačius kurčiuosius – ne tik kaip gestų kalbos modelius, bet kaip aktyvius partnerius kuriant mokymo priemones ir planuojant švietimo politiką.

Lietuvai šis seminaras atveria galimybes stiprinti gestų kalbos mokymą, taikyti tarptautinius standartus bei pasinaudoti rekomendacijomis formuojant įtraukią nacionalinę švietimo politiką. Dalyvavimas šiame renginyje sustiprino bendradarbiavimą su kitomis Europos šalimis ir prisidėjo prie bendro tikslo – užtikrinti, kad gestų kalba būtų lygiavertė kitoms kalboms ugdymo sistemoje.

Daugiau apie projektą: https://www.ecml.at/en/ECML-Programme/Programme-2024-2027/DeafSign

8 klasės mokinės Gabijos Venskevičiūtės sėkmė respublikiniame konkurse-parodoje „Paukščių sugrįžtuvės 2025“

RPLC – tėvams – vienlapis v7.0

Įspūdžiai iš projekto „All for everyone“ partnerių susitikimo

Įspūdžiai iš projekto „All for everyone“ partnerių susitikimo

Erasmus+ projekto ,,Sign Tales‘‘ partnerių susitikimas Madride

Erasmus+ projekto ,,Sign Tales‘‘ partnerių susitikimas Madride

Archyvai